HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie




Kudzu

Používa se při zdravotních problémech:


Mozek, podpora, prokrvení  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Deprese  /  Impotence/Libido  /  Krevní oběh
Kudzu – latinský název Pueraria lobata.

Kudzu Vine je divoce rostoucí rostlinou. Vyskytuje se v Asii, např. v Číně, Japonsku a Koreji, ale rovněž v severní Americe. V místě jejího přirozeného výskytu (Asii) nezpůsobuje problémy, ale v USA se jako plevelná rostlina stala v posledních padesáti letech ekologickou pohromou.
Velice rychle se rozšiřuje a v závislosti na klimatických a půdních podmínkách může denní přírůst této rostliny dosahovat až 30 cm.
Roste ve stínu stromů, podél ulic, jako pnoucí rostlina ovíjí pouliční osvětlení i elektrické stožáry, pokrývá keře, stromy i domy. Dosahuje i 12 metrů výšky.
Kořeny Kudzu rostou až 1,5 metru hluboko a dosahují průměru dospělého člověka.

V roce 1972 bylo Kudzu vládou Spojených států uznáno za plevel, byl vydán zákaz obchodu se semeny a rostliny jsou pod přísnou kontrolou.
Přes všechna opatření je v USA 8 miliónů ha půdy zarostlých a zničených Kudzu.

Dosud nebyla nalezena metoda, jak omezit či zamezit výskyt této rostliny, která je atraktivní díky tvaru listů a příjemné vůni květů a která podobně jako jiné motýlokvěté rostliny pohlcuje z atmosféry dusík a kořenovým systémem ho předává do půdy jako hnojivo.
Rychlý růst a vysoký obsah škrobů z ní činí i vydatnou pastevní rostlinu.
V místech jejího výskytu však pokrývá jiné rostliny, brání přístupu světla a tím způsobuje vymírání lesů i jiných rostlin. O Kudzu se vypráví anekdoty i mnoho legend.

 









  








Kudzu porůstá trosky budovy oplétá stromy i keře

Kořen KUDZU obsahuje mimo velkého množství škrobů cenné izoflavonoidy. Využívá se v dietách a jako pomocný prostředek při mnoha terapiích. Kořen Kudzu, resp. obsažené látky regulují procesy trávení, mají vlastnosti očistné, redukují spotřebu alkoholu, nikotinu a jiných závislostí. Posilují nervový a oběhový systém, mají pozitivní vliv při alergiích. Snižují nadměrnou chuť k jídlu a využívají se i jako pomocné prostředky v období menopauzy.
Jako bohatý zdroj škrobů byl kořen rostliny Kudzu využíván již celá staletí v lidovém léčitelství. Zelená část rostliny sloužila jako krmivo hospodářských zvířat.


Kořen Kudzu obsahuje významné množství izoflavonoidů, průměrně od 1,77% do 12 % v sušině, a to daidzinu, daidzeinu, daidzeino-4,7 diglykosidu, puerarino-7-xilosidu, 4,6-0-diacytylopuerarinu, genisteinu, puerarinu a jiné sloučeniny.
Několikaleté výzkumy výtažků kořenů Kudzu v mnoha laboratořích potvrdily jeho zásadní kardiovaskulární účinky, projevující se mimo jiné: rozšířením věnčitých tepen a snížením spotřeby kyslíku srdečním svalem (díky ekonomičtější práci srdce). Rovněž bylo potvrzeno snížení krevního tlaku, snížení koncentrace katecholaminů v krvi a snížení reaktivity cév.

Při klinických testech bylo zjištěno, že extrakt z kořene Kudzu odstraňuje nebo snižuje intenzitu bolesti hlavy, rovněž při migréně. Je to způsobeno usnadněním průtoku krve, snížením odporu v cévách. Aplikace extraktu z kořene Kudzu je doporučována i ke zmírnění nepříjemných projevů menopauzy, postmenopauzy. i andropauzy, jako jsou posílení libida, potlačení rychlého rozvoje osteoporózy, po steroidní léčbě a pro zvýšení sebevědomí. V období menopauzy je produkce estrogenu snížena. Jeho nedostatek vyvolává u žen nepříjemné stavy – podrážděnost, návaly horka, závratě, kožní problémy, osteoporózu (odvápnění kostí) a poruchy krevního oběhu. Izoflavony obsažené v Kudzu částečně „nahrazují „ působení estrogenu, a díky tomu mohou zmírnit některé z uvedených potíží.

Kudzu pomáhá předcházet onemocnění trávicího traktu. Doporučuje se v případech poškození jater, způsobeném alkoholem, léky, toxickými látkami a špatnými stravovacími návyky. Čistí játra a pomáhá při překyselení žaludku.
Kořen Kudzu podporuje produkci hormonů serotoninu a dopaminu v mozku. Tyto hormony mají zásadní vliv na nervový systém.
Zajišťují správný přenos podnětů do mozku a mezi jeho jednotlivými částmi. Nedostatek serotoninu vyvolává nervová zhroucení, deprese, Parkinsonovu chorobu a nadměrnou agresivitu a mánie. Je zodpovědný také za výkyvy nálady. Kudzu podporuje přítomnost serotoninu a dopaminu v oběhovém ústrojí, a tím pomáhá stabilizovat nervový systém, což přináší posílení sebevědomí, efekt uspokojení, překonání fobií a zvýšení odvahy. Je to zvláště důležité při všech závislostech, depresi a neurózách.
Látky obsažené v Kudzu mají účinky protirakovinové, antioxidační, antibakteriální, antipyretické, hypotenzivní, spasmolytické a další.
Jak uvádí ve svých pracích Dr. Jadwiga Pietkiewicz z Katedry a Ústavu lékařské biochemie lékařské akademie ve Wroclawi a prof. dr. hab. med. Jan Niedworok z Ústavu farmakologie Lékařské univerzity v Lodzi bylo prokázáno, že genistein dokonce brzdí o 50% tempo buněčného růstu – proliferaci buněk vyvolanou např. chemickými karcinogeny přítomnými v zamořeném prostředí. Za přítomnosti genisteinu je možno pozorovat i snížení hladiny PSA (Prostate-specific-antigen, přítomný v krevním séru pacientů jako novotvarový marker) až o 50 – 80%.
Ve kterých případech je extrakt z kořene KUDZU doporučován ?
při závislostech všeho druhu (hlavně alkoholové a nikotinové závislosti)
k regeneraci a očistě jater poškozených alkoholizmem, toxickými látkami a vedlejšími účinky léků
ke stabilizaci krevního tlaku ( lehce jej snižuje)

při trávicích problémech (při překyselení žaludku), při průjmech
při migrénách a bolestech hlavy
k posílení činnosti oběhového systému krve
v období klimakteria
k posílení libida
při neurózách, depresivních náladách, podrážděnosti
jako prevence závislostí
ke zvýšení a posílení imunity
u autismu a hyperaktivitě dětí
preventivně působí proti nádorovým onemocněním prostaty a prsu.
 

 

Používa se při zdravotních problémech:


Mozek, podpora, prokrvení  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Deprese  /  Impotence/Libido  /  Krevní oběh