HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie




Manayupa

 MANAYUPA -Desmodium adscendens

     
 




















Vyslovuje se : manajupa
Manayupa je trvalá keřovitá rostlina rostoucí pouze v některých horských oblastech And, nejčastěji od 2.000 do 4.000 m.n.m. I přesto je však známa v celém Peru. Její "sláva" sahá až do časů Inků, kdy bylo její užívání privilegiem vyšších společenských vrstev a mělo částečně obřadní až kultovní charakter.
V jazyce quechua zní její název “runa mana yupana”, což znamená:” její vlastnosti jsou nesčetné”.
Manayupa má zelené, oválné lístky vyrůstající z ohebných, plazivých lodyh, dorůstajících do 50 cm délky. Lístky, plody i celá lodyha Manayupy jsou pokryty charakteristickými hustými chloupky. Květy jsou drobné, převážně růžové. Semena jsou v malých, cca 3 cm velkých luscích. Husté kořeny rostou hluboko a díky tomu odolává i nedostatku vláhy. Uvádí se, že Manayupa může mít i temnější barvu lístků a modrobílé květy. Závisí to na místě výskytu Manayupy. Pro léčivé účely se sbírá a používá celá nadzemní část rostliny.

Za svou popularitu vděčí Manayupa především očistným vlastnostem. Z krve dokonale odstraňuje toxické látky, zejména chemického původu ale i pokrmového. Má vysoké přirozené vlastnosti močopudné, což usnadňuje a urychluje odstranění toxinů z organizmu. Pomáhá i zlepšit funkce jater, čistí ledviny. Složky obsažené v Manayupě mají účinky antioxidační a protizánětlivé a díky tomu je nápomocná při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí (i při výtocích). Mimo to chrání sliznici trávícího traktu a reguluje tvorbu žaludečních kyselin při překyselení. Urychluje spalování tuků a je tedy nápomocná i při redukčních dietách.

 
Manayupa má i účinky spasmolytické, uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá proti bolesti, při neurózách, astma a alergiích. 
Dobře působí i na CNS.
Je používána i při menstruačních bolestech. Díky obsahu taninů je využívána i jako prostředek k zastavení krvácení, urychluje procesy hojení ran, a tvorbu nové tkáněMůže být použita k omývání i ke koupelím.


Manayupa v sobě hromadí esteroidy, taniny, minerální sole, hlavně vápna a hliníku, vitamín K, saponiny, flavonoidy, glycidy (deriváty kvercetinu), aminokyseliny, éterické oleje a mnoho jiných látek. Je nejčastěji užívanou a také nejúčinnější rostlinou s očistnými účinky. Nestor peruánské fytoterapie páter Edmund Szeliga ji nazývá bylinou č.1 všech léčebných kúr.V některých případech dokáže již samo vynikající očistné působení Manayupy odstranit zdravotní potíže.

 

TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ  PERUÁNSKÉ MEDICÍNĚ PŘI:

► očistě organismu a krve od toxických látek především chemického původu (pocházejících i z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu)
► otravách
 nevolnostech
 bolestech břicha
zácpách
 překyselení žaludku
zánětech a vředovém onemocnění žaludku
 zánětech jater, žlučníku, žlučových cest
zánětech ledvin a močových cest
bolestivém močení a nutkání
gynekologických zánětech
menstruačních bolestech
 výtocích (i ke koupelím)
astma a bronchitidě
ekzémech 
akné
 vyrážkách různého druhu (i ke koupelím)
 alergiích
neurózách a neuralgiích
svalových bolestech a křečích (i ke koupelím)
jako antioxidant

 
PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:

1 lžíci byliny zalít cca 0,7 litru studené vody, nechat 5 minut odstát a vařit mírným varem 5 minut. Odcedit, pít vlažné, 3 x denně sklenku (cca 200 ml).
Neužívat současně léky vycházející strukturálně z fenylethylaminu nebo se směsí bylin.
Pití odvaru ve vyšších dávkách může mít vliv na snížení krevního tlaku. V tomto případě snižte dávku byliny a kontrolujte častěji krevní tlak.


   








JAKO ZAJÍMAVOST:

Tradičním indiánským využitím Manayupy je také macerát v alkoholu (např. v rumu), užívaný při bolestech páteře. Mezi některými indiány koluje pověra, že vývar z Manayupy podaný partnerovi, dokáže navrátit lásku a přízeň milované osoby.
 

  







 






ZDROJ
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975