MARCO - Ambrosia peruviana
Vyslovuje se : Marko
Jednoletá, keřovitá rostlina s intenzivní vůní. Lodyhy dlouhé až 2 metry jsou pokryty jemnými chloupky. Listy jsou oválné, až 10 cm dlouhé, květy bílé nebo žlutavé. V Peru se vyskytuje v blátivém okolí řek, ale můžeme ji nalézt i v Andách, ve výškách 2.700 až 3.300 m.n.m. Ve fytoterapii se využívá nadzemní část rostliny. Má vlastnosti protizánětlivé a protirevmatické. Povzbuzuje psychiku a snižuje svalové napětí.
Odvary obsahují esenciální oleje, alkaloidy, monosacharidy, benzopyranony, seskviterpeny, seskviterpenické dioly, laktony, tetrahydroambrosin, peruvinin, peruvin, psychostachyin B a C a minerální soli. Jsou doporučovány především při bolestech hlavy a migrénách, jako tonikum k uklidnění nervového systému, při hysterii a při neuralgických potížích.
Pomáhají i při léčbě bronchitidy, astma, léčbě chorob z nachlazení a bolestivých menstruacích. Odvar v podobě obkladů přináší úlevu při zánětech, revmatismu a při svalových křečích. Má vlastnosti protizánětlivé a protirevmatické. Pomáhá i při léčbě bronchitidy a astma. Páter Edmund Szeliga používal odvary s úspěchem při Parkinsonově chorobě.
TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ PERUÁNSKÉ MEDICÍNĚ PŘI:
► migrénách, bolestech hlavy
► revmatismu
► zánětech kloubů
► svalových křečích (také jako obklady)
► neuralgii
► hysterii
► nachlazení
► bronchitidě, astma
► ke zklidnění
► při Parkinsonově chorobě – podpůrně
PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:
nejčastěji 1- 2 lžíce byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku.
J
JAKO ZAJÍMAVOST:
Inkové používali tuto rostlinu při balzamování těl zemřelých.
V současnosti je užívána šamany jako magická rostlina.
Pára vycházející z odvaru a kouř z pálené rostliny je prostředkem odpuzujícím hmyz.
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975