NOPAL - Opuntia ficus indica
Nopal, známý také jako opuncie, patří ke kaktusovitým rostlinám. Vyskytuje se na Americkém kontinentě a je původem z Mexika, kde se vyskytuje nejvíce druhů. Roste v písčité a vápenaté půdě, na suchém, slunečném a větrném místě. Rozšířil se také do oblastí severní Afriky a Austrálie, a některé druhy se vyskytují i ve studenějších částech Ameriky. Rostlina má kaktusovitý stonek, ze kterého vyrůstají zelené listy elipsového tvaru. Některé druhy se mohou mezi sebou lišit barvou listu, která může být až hnědá. Vyrůstá do výšky 3-6 metrů. Díky masitým listům, které nasávají dostatek vody, rostlina přežívá a kvete i v nehostinném podnebí. Krásné květy Nopalu jsou dost velké, proměnlivé barvy, od žluté až do fialové. Otevírají se jen v noci, přes den zůstávají uzavřené, aby zachovaly co největší množství vody. Je to cenná, krásná a velmi užitečná rostlina. Z květu se tvoří plody elipsovitého tvaru, žluté, růžové, purpurové nebo zelené barvy, velikosti 10-15 cm, sladké chuti. Mladé výhonky Nopalu se konzumují jako zelenina. Plody jsou velmi ceněnou stravou, byly jednou z hlavních součástí jídelníčku původních indiánských národů. Hojně je také konzumovali (a dodnes konzumují) i pozdější obyvatelé Mexika a dalších zemí Severní a Střední Ameriky. Plody se jedí syrové nebo vařené.
CO NOPAL OBSAHUJE ?
Plody jsou bohaté na minerály, zejména vápník, hořčík, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen a železo), vitamíny (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a C), vysoké množství vlákniny – rozpustné a nerozpustné a pektin, lignin, celulózu, hemicelulózu, bílkoviny a sacharidy.
Obsahují také aminokyseliny, v tom 8 základních – čili takových, které tělo nedokáže vyrobit samo a musí je přijímat v potravinách, ve kterých jsou zastoupeny.
Nopal obsahuje ještě jednu zajímavou sloučeninu, a to berberin. Díky němu má blahodárný vliv na nervovou soustavu, a působí proti úzkostným stavům a depresím.
Nopal je využíván jak v potravinářském, tak i farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.
Kosmetické firmy využívají jeho vynikající hydratační a ochranné vlastnosti při výrobě krémů, šampónů, kondicionérů a mýdel.
JAKÝ VLIV NA NÁŠ ORGANIZMUS MŮŽE MÍT NOPAL ?
• Pozitivně ovlivňuje vstřebávání cukrů a tuků v trávícím traktu a tím urychluje metabolizmus, snižuje energetickou hodnotu přijímaných potravin a proto je výborným pomocníkem při snižování tělesné hmotnosti. Vysoký obsah vlákniny podporuje pocit sytosti.
• Snižuje hladinu LDL- („špatného“) cholesterolu, triglyceridů, pomáhá při léčbě žaludečních a trávicích problémů.
• Potlačuje nadbytek kyseliny žaludeční, chrání sliznici gastrointestinálního traktu a tím zabraňuje vzniku vředových onemocnění.
• Čistí střeva, protože obsahuje rozpustnou i nerozpustnou dietní vlákninu. Nerozpustná vláknina absorbuje vodu a urychluje průchod potravy
zažívacím traktem a pomáhá regulovat pohyb střev. Přítomnost nerozpustné vlákniny v tlustém střevě ředí koncentraci karcinogenů, které
mohou být přítomny.
• Účinkuje proti zácpě, chrání tlusté a tenké střevo.
• Díky obsahu berberinu uklidňuje nervy a působí proti úzkosti, mírní deprese a zlepšuje odolnost vůči únavě a vyčerpání.
• Zlepšuje stav pokožky.
• Nopal snižuje koncentraci glukózy v krvi a působí proti hyperglykémii (zvýšené hladině krevního cukru).
• Aminokyseliny, stejně jako obsažené antioxidanty, zvyšují odolnost tepen před vznikem arteriosklerózy, a tím snižují riziko kardiovaskulárních příhod.
• Nopal, díky obsaženým látkám, napomáhá k odstranění toxinů z organizmu, pocházejícím z nezdravého životního prostředí, ale i z konzumace alkoholu a kouření.
• V tradiční medicíně původních obyvatel je Nopal používán při léčbě onemocnění horních cest dýchacích, astma, migrén a bolestí hlavy.
• Rovněž při cukrovce a vysoké hladině cholesterolu, při léčbě popálenin a otoků končetin.
Nyní se může NOPAL stát i cenným doplňkem také naší stravy.
ZPŮSOB POUŽITÍ
Dávkování: 3x denně 1-2 čajové lžičky prášku, nejlépe několik minut před jídlem, rozmíchat v cca 200-300ml vody nebo džusu. Doporučuje se rozmíchat v mixéru nebo šejkru.
ZDROJ
Nutritional Immunology by Jau-Fei Chen, Ph.D. (provo, Ut: Bright Ideas Press, 1995)
"Cactus Lower Blood Glucose Levels" in Herbalgram (Spring 1989)
Native Medicines by Khlee Keane (Alvena, Saskatchewan, Canada: published by the author).
Medicinal Plants by Michael Moore (Santa Fe, New Mexico: Museum of New Mexico Press, 1989). Edible and Medicinal Plants of the Rocky Mountains and Neighboring territories by Terry Willard Ph.D. (Calgary, Alberta, Canada: Wild Rose College of Natural Healing, 1992).