YUCA
Manihot esculenta
Juca je kořen - hlíza rostliny známé jako Maniok nebo Kasava. Je jednou ze šesti nejdůležitějších výživných, kulturně pěstovaných rostlin na světě. Její výživné hodnoty byly známy již v předkolubovské éře a proto byla také rozšířena po celé Latinské Americe. Yuca není náročnou rostlinou. Nevyžaduje žádné speciální podmínky proto aby se jí dařilo, plodí i v méně kvalitní půdě s nízkou úrodností. To podporovalo její rozšíření v tropických a subtropických oblastech a dnes je pěstována v oblastech Jižní Ameriky, Afriky, Jihovýchodní Asie a ostrovů Pacifiku.
Yuca, s botanickým názvem Manihot esculenta, se často plete s jinou rostlinou, která roste převážně v USA a její název zní Yucca (Yucca schidigera), a je druhem palmy.
Tyto dvě rostliny se liší v účincích a proto pozor na jejich záměnu.
Yuca je stálezelený keř, dorůstající do výšky 1 až 5 metrů, známý také jako maniok, cassava či tapioka. Je opěstován pro své výživné hlízy. Jeden keř vyprodukuje najednou 5-10 válcovitých hlíz, které nejčastěji váží okolo 2 kilogramů. Jejich kůra má růžovou až tmavě hnědou barvu. Dužina je sněhobílá a je bohatá na škrob, vitamíny a minerály, ale obsahuje málo bílkovin.
Hlízy Yuca stanoví základní potravinu pro více než půl miliardy lidí v rozvojovém světě. Po rýži a kukuřici je třetím největším zdrojem lehce stravitelných sacharidů. Sacharidy totiž představují téměř 90% jejich celkové hmotnosti. Navíc se škrob využívá i v kosmetickém průmyslu, při výrobě různých druhů lepidel nebo jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Neobsahuje lepek.
Hlízy jsou schované hluboko v zemi, jejich sklizeň, ale i jejich následná příprava jsou časově náročné. V závislosti na tom, v jaké formě mají být požívány, musí být dlouho namočeny ve vodě (někdy i několik dnů), vytrvale vařené, strouhané a sušené. Hlízy Yucy by se neměly požívat v syrovém stavu, protože v průběhu tepelného zpracování, sušení, krájení, pečení nebo kvašení se z nich uvolňuje (a tím i odstraňuje) nebezpečný kyanovodík.
Hlízy obsahují, kromě již zmiňovaného škrobu, množství proteinů, tuků, sacharidů, vlákninu, minerály jako železo, hořčík, vápník, zinek, měď, sodík, fosfor, dále vitamíny A, B, C i K. Vysoký obsah vitamínu K přispívá ke správnému růstu kostní hmoty a pomáhá v boji proti osteoporóze.
Listy rostliny jsou bohaté na vápník, železo, proteiny a tuky.
Yuca se dá v gastronomii využít pro přípravu různých pokrmů – od polévek, omáček, až po hlavní jidlo nebo přílohu. Je velmi sytá a pocit sytosti se uchovává delší dobu. Yuca se zpracovává různými způsoby. Nejvýznamnějším je mouka, které se říká maniok nebo kasava, a také granulovaná ve formě škrobových kuliček pod názvem tapioka.
Moučka (prášek) z Yucy je velmi populární v celé Latinské Americe. Hlízy se suší tradičně na slunci a pak se melou na prášek. Mouka, čili Maniok je hypoalergenní, bez chuti a zápachu. Je jednou z nejzdravějších vegetariánských potravin ve světě a jednou z hlavních složek používaných při výrobě bezlepkových výrobků. Může nahradit pšeničnou mouku. Pečivo z maniokové mouky se méně drobí, je vláčnější a vydrží až o tři dny déle. Vzhledem k její hladké, průhledné struktuře a neutrální chuti a vůni se běžně používá k zahuštění do omáček a polévek, vyrábí se z ní také pudingy a dezerty. Pro zlepšení chuti různých druhů pečiva a chleba se přidává do mouky obilné.
Vliv Yucy na náš organizmus.
Yuca má velmi cenné vlastnosti dodávající energii, čistící, neurostimulační, antitrombotické, antioxidační, imunostimulační, antibakteriální a protizánětlivé. Má své opodstatněné místo v katalogu zdravé výživy.
Yuca je lehce stravitelná. Je určena především pro ty, kteří trpí poruchami trávení, v případě zánětu žaludeční sliznice nebo žaludku, pálení žáhy, vředů a kolitidy. Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu, zlepšuje krevní oběh, stabilizuje srdeční tep a krevní tlak, zmírňuje úzkost. Doporučuje se při hubnutí. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny pomáhá snížit hladinu sacharidů, působí jako prevence chudokrevnosti z nedostatku železa. Zabraňuje tvoření trombů, které mohou ucpávat cévy. Snižuje hladinu kyseliny močové, čímž působí preventivně proti dně a zároveň zlepšuje stavy při již probíhající dně.
Yucu uvítají ve svém jídelníčku osoby které se chtějí zbavit nadváhy. Je nízkokalorická, navíc obsahuje vysoký podíl vlákniny, díky které budete rychleji sytější a zabráníte tak zbytečnému přejídání. Ve skutečnosti, 100 gramů manioku poskytuje pouze 120 kalorií. Vláknina, kterou Yuca obsahuje, je nerozpustná ve vodě, navazuje na sebe různé toxické látky nahromaděné v těle a tím přispívá ke zlepšení zažívání a funkcí trávicího traktu.
Účinky pravidelné konzumace Yucy se projevují také zejména ve zlepšení kvality pleti, vlasů a nehtů, silných zubů a kostí. Lidé trpící vypadáváním vlasů, mohou sáhnout po Yuce, protože vlasy hydratuje a vyživuje od kořínků po konečky a zároveň eliminuje jejich nadměrné vypadávání. Dokonce po pravidelném aplikování na vlasový porost dochází k jeho rychlejšímu růstu.
Yuca je také velmi dobrým a snadným zdrojem energie. Je vhodná pro sportovce, děti a další aktivní jedince, nebo pro lidi těžce pracující.
Pro těhotné ženy je Yuca díky vitamínu B9 nápomocná po celou dobu těhotenství, při růstu i kojení dítěte.
Zajímavost:
Ve vesničkách Peru domorodci nechávají Yucu kvasit a vzniká tak alkoholický nápoj, který se používá při různých tradičních rituálech.
Nutriční složení ve 100g
Sacharidy 85,64g
Vláknina 1,2g
Proteiny 2g
Vlhkost 7,97g
Vitamín B6 0,4 mg
Vitamín C 48,2 mg
Hořčík 66 mg
Draslík 765 mg